İslamın Şartları

aLa     01-04-21     Genel, IsLami Sohbet     İslamın Şartları

Kalbiminsesi.net okuyucularının dikkatine: Hayatta herşey laylaylom ile bitmiyor, bizler Müslüman olduğumuz için Dinimizin gerektirdiği İbadetlerimizi de yerine getirmemiz gerekir, bunun için sizlere İslamın şartları nelerdir yazmak istedim.

İslamın Şartları 5 tir.
1- Kelime-i Şehadet getirmek
2- Namaz kılmak
3- Oruç tutmak
4- Zekat vermek
5- Hacca gitmek

1- Kelime-i Şehadet getirmek: Kelime-i Şehadet getirmek bir Müslüman için İslam’ın ilk şartını oluşturur. Kelime-i Şehadet ise şu şekilde getirilir: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü.” Kelime-i Şehadet’in Türkçe anlamı ise; “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed O’nun kulu ve rasulüdür”

2- Namaz kılmak: İslam’ın ikinci şartı ise namaz kılmaktır. Müslümanlar için namaz kılmak önemli bir ibadettir. Toplamda 5 vakit namaz vardır. Bunlar; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazıdır. Bu 5 vakit namaz Müslümanlar için farz kılınmıştır.

3- Oruç Tutmak: Müslüman alemi için İslam’ın üçüncü şartı oruç tutmaktır. Ramazan ayı geldiğinde Müslümanlar 1 ay boyunca oruç tutmalıdır.

4- Zekat vermek: Müslümanlar İslam’a göre sahip oldukları mallarına karşılık paralarının ve mallarının kırkta birini fakirlere sadaka olarak vermelidir.

5- Hacca gitmek: Müslümanlar, hac zamanı geldiğinde Mekke’ye yani Kabe’ye giderek, Kabe’yi tavaf etmelidir.

Farz olan ve bilmemiz gereken herşey burada, mutlaka okuyunuz. Kalbiminsesi.net odalarına giriş yaparak İslami sohbet yapabilirsiniz.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?