Sağlık – Beyaz Lahananın Faydaları

aLa     02-04-19     Sağlık     Sağlık – Beyaz Lahananın Faydaları

Sağlık - beyaz lahananın faydaları

Çok değerli okuyucularımız, sizler için araştırıp sunduğumuz bu bilgileri okuyarak bilgi edinmeniz için hazırlıyoruz. Hepimiz için lazım olan ve gerektiği yerde uygulamamız gereken ve sağlıklı yaşam için lazım olan faydalı bilgileri okuyalım ve hafızamızın bir yerinde mutlaka bulunduralım. Kalbiminsesi.net sağlıklı yaşamlar diler.

BEYİN SAĞLIĞINI GELİŞTİRİR

Lahana sfingolipidler metabolizmasında (beyin hücre zarlarından yüksek konsantrasyonlarda bulunan lipidler) için gerekli olan K vitaminini içermektedir. Sfingolipidler önemli işlevlere sahiptir. Yaşa bağlı oluşan bilişsel gerileme ve Alzheimer gibi zihinsel hastalıklarla bağlantılı olmasıyla bilinmektedir.

KANSER RİSKİNE KARŞI DİRENÇ SAĞLAR

Lahana sebzeler arasında kanserle savaşan bileşikler olan glikozinolitleri içermektedir. Lahana ayrıca anti kanser olan sülforafan, izotiyosiyanatlar ve indol-3-karbinol (I3C) açısından da zengindir. Yapılan çalışmalarda, lahana tüketiminin akciğer, kolon, meme ve serviks kanseri riskini azalttığı görülmüştür.

ENFEKSİYORN OLUŞUMUNU ÖNLER

Beyaz lahana yapraklarında kadmiyum bağlayıcı komplekslerinden biri olan glutamin bileşeni bulunmaktadır. Bu bileşen güçlü bir anti-enflamatuar ajan olarak bilinmektedir. Bu nedenle, beyaz lahana enflamasyon, tahriş, alerji, eklem ağrısı, ateş gibi birçok deri rahatsızlıklarının etkilerini azaltabilmektedir.

GÖZ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Beyaz lahana, özellikle yaşlandıkça ortaya çıkan makula dejenerasyonunu önlemek, katarakt oluşumu gecikmek gibi yeteneklere sahiptir. Lahana beta karoten zengini bir kaynak olduğu için göz sağlığının iyileştirilmesinde benzersizdir. Lahanada bulunan beta karotenlerin diğer anti kanserojen etkilerinden biri de prostat kanseri riskini azaltmasıdır.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCIDIR

Beyaz lahana kilo vermeye çalışan insanlara sıklıkla önerilen bir gıdadır. Beyaz lahana çok yararlı vitaminler, mineraller ve diğer besinler ile doludur. Diğer yandan, lif içeriğine de sahip olması bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Pişmiş bir fincan lahana sadece 33 kaloridir. Bu nedenle, diyette lahana tüketilmesi popülaritesi de doğruluğunu kazanmış olmaktadır.

KARACİĞERİ KORUR

İndol-3-carbinole karaciğer detoksifiyesinde önemli bir rol oynamaktadır. Vücudun detoksifikasyon mekanizmalarını artırmak için yardımcı olmaktadır. Bu detoks durumu aynı zamanda vücuttan zararlı maddelerin atılmasını, hormonların dengelenmesini ve kimyasallardan kurtulmayı sağlamaktadır. Lahanada bulunan bu maddenin karaciğerin bozulmasını neredeyse %50 oranında azalttığı düşünülmektedir.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Beyaz lahana ve diğer lahana türleri de dâhil olmak üzere hepsi kalp sağlığı için son derece yararlı olabilmektedir. Hem kalsiyum hem de potasyum zengini olan lahana verimli kan basıncı düzeylerini düzenlemektedir. İçinde bulunan sodyum miktarı ise kardiyak sistemin sağlığını korumak için en iyilerden biridir.

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİR

Özellikle beyaz lahana suyu amino grup asit glutamin içermesi nedeniyle sindirim sistemi için son derece faydalıdır. Detoksifikasyon, ülserlerin tedavi edilmesi gibi durumlarda nazikçe bir temizlik yapabilmektedir. Aç karna içilen 100 ml lahana suyu sindirim sistemi için destekçi olmaktadır.

KAN BASINCINI DÜZENLER

Beyaz lahananın sahip olduğu potasyum sağlıklı kan basıncı düzeylerini korumak için oldukça faydalıdır. Lahana kan damarlarının açık ve akıcı olmasını sağlamaktadır. Böylece, lahana yüksek tansiyon, felç ve kalp krizi riskini azaltmak için yardımcı olabilmektedir.

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDANDIR

Lahana antioksidanlar açısından oldukça zengin bir gıda olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, antioksidasyon özelliklerine sahip olan C vitamini açısından da zengindir. Antioksidanlar enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmak, sağlıklı hücrelere zararlı olabilen serbest radikalleri yakalamak için vücudun kapasitesini artırmaktadır.

BAĞIŞIKLI SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Lahana bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan çeşitli bitkisel besinler açısından zengindir. Bu besin değerleri serbest radikallerin ve toksinlerin zararlı faaliyetlerini azaltabilmektedir. Ayrıca, karsinojenik ajanların neden olduğu hasardan hücreleri koruyabilmektedir. Lahanada bulunan bileşikler bağışıklık sistemini içindeki hücreleri düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Böylece, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı mücadele edebilmek için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

EGZAMA TEDAVİSİNDE ETKİLİDİR

Lahana püre halinde cilde uygulandığında cilt döküntüleriyle savaşır. Buna böcek ısırmaları, örümcek sokmalarını da ekleyebiliriz. Bir blander yardımıyla lahanayı püre haline getirmeniz ve elde ettiğiniz püreyi 15 dakika boyunca cildinize uygulamanız yeterlidir.

CİLT PROBLEMLERİNİ TEDAVİ EDER/h3>

Lahana mükemmel cilt iyileştirici özelliklere sahiptir. Lapa olarak kullanıldığında, lahana egzama, sedef hastalığı, akne, döküntüler, böcek sokmaları, bacak ülserleri ve yaralar gibi deri problemleri için etkilidir. Aynı zamanda, artritin tedavisine de yardımcı olmaktadır. Yaprakları ezip etkilenen bölgeye uyguladığınızda hızlı bir şekilde iyileşme sağlanır.

AKNE VE SİVİLCE OLUŞUMU ENGELLER

İçerdiği kükürt sayesinde düzenli tüketildiğinde akne ve sivilceleri önler. Ayrıca lahananın cildi temizleme özelliği de vardır. Bunun için lahanayı kaynattığınız suyu, soğuttuktan sonra yüzünüzü yıkamak için kullanabilirsiniz.

SAÇ BAKIMINDA KULLANILIR

İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde saç bakımında da kullanılır. Beyaz lahana saçların, parlak ve güçlü şekilde uzamasını sağlar.

BEYAZ LAHANA MASKESİ (1)

1 adet Beyaz Lahana Yaprağı, 1 Çay Bardağı süt.

Lahana yaprağını ince ince kyın. Bir kabın içerisine kıyılmış lahanayı ve sütü koyup, lahanalar yumuşayana kadar pişirin. Hazırlamış olduğunuz karışım soğuyunca, yüzünüze ve boynunuza sürüp, 20 dakika bekletin. Ilık Su ile durulayın.

BEYAZ LAHANA MASKESİ (2)

1 avuç beyaz lahana, 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 yumurtanın akı, 1 yemek kaşığı susam yağı.

Bir kasenin içine tüm malzemeleri alıp, ilk önce kaşıkla karıştırın sonra da blendırdan geçirin. Maskeyi bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. Göz çevrenize sürmemeye dikkat edin. Bu maskeyi kış mevsiminde haftada iki, yaz aylarında ise haftada bir defa uygulayabilirsiniz.
Lahana maskesini sürdükten sonra bir gazlı bezle yüzünüzün üstünü kapatın. Bu şekilde lahana maskesinin etkisini daha çok artırmış olursunuz. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde bekletin sonra ılık su ile yıkayıp çıkarın.

BEYAZ LAHANANIN ZARARLARI

Lahananın sağlık açısından her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bazı sağlık uzmanları guat hastalarının tüketmemesi gerektiğini savunmaktadırlar. Uygun miktarda gıdalarla beraber tüketildiğinde ya da yine uygun miktarda kısa süreli olarak deriye uygulandığında güvenli olarak kabul edilmektedir.

Hamile ve emziren kadın’ların tüketmemesi tavsiye edilir.

Diyabet hastalarının kullanmaması gerekir. Beyaz lahana şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerini etkileyebilmektedir.
Aynı şekilde ishal sorunu yaşayan kişilerin lahana suyunu geçici olarak tüketmemeleri önerilir.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?