Sağlık – Sağlıklı Hayat

     10-23-18     Muhabbet Sohbet Chat, Sağlık, Sohbet Odalari     Sağlık – Sağlıklı Hayat

sağlıklı hayat
Sağlığımızın değerini hasta olduktan sonra değil, hasta olmadan önce bilmek gerekir.Sağlık dünyadaki en büyük hazinemizdir ve sağlığımızı korumak için spor yapmak dengeli beslenmek gerekir.

Siz değerli, okurlarımızı bilgilendirmek için yaptığımız araştırmada  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri sıralıyor.

Sağlıklı yaşamak için Dengeli beslenin

Güneşin doğması ile birlikte sağlam bir kahvaltı ile güne başlamak sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan biridir. Dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı olur, özel ortam ve destek gerektirmez. Günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün yapmak gerekir. Bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı orantılı yiyecekler tercih edilmelidir.

Uykunuzun düzenini bozmayın ve düzenli uyuyun

Vücudumuzda bağışıklı istiyorsak tabiki bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmeliyiz. Bağışıklık ve deliksiz bir uyku uyumak birbirine bağımlı iki şey olduğu için kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.

Sağlığımız için Spor yapmalıyız

Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her zaman spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukça önemlidir. Hayatınız boyunca yapacaksanız günde 10 dakikalık hafif tempo koşu ve 10 dakikalık (Mekik, yan mekik, ayak gerdirme) hareketleri yeterli olur. Haftada 3 kez spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır.

Güneşten uzak durun

D Vitamini kaynağı olan ancak kanser ve yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarına sabah ve akşamüzeri çıkmaya çalışılmalıdır. D vitamini alacağımız güneş ışınları saati öğlen 11.00-13.00 arasıdır. Bu saatlerde güneşe çıkmanın yararı-zararı iyi değerlendirilmelidir. D vitamini aynı zamanda antioksidandır, bağışıklık sistemini destekler, günlük oral alım tavsiye edilir.

Beyninizi aktif tutun ve çalışmasını sağlayın

Beynimiz bir makinanın ana parçasıdır, bunu böyle düşünün. Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (Özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur. Her gün, her alanda yeni tadlar almaya çalışın.

Kendinizin doktoru olmakta vazgeçmeyin

İnsanın kendisini tanıdığı kadar kimse tanıyamaz, onun için kendi doktorunuz olmaktan vazgeçmeyiniz. Özellikle duşta ve duş aldıktan sonra vücudu kontrol etmek yeni yumruları, benleri tespit etmekte yararlıdır. Meme kanserini ve yeni çıkan, şekil değiştiren benleri erken tespit etmek çok önemlidir.

Kendinizi temiz tutun ve temizliğinize özen gösterin

Vücudunuzun temiz kalmasına özen gösterin. Haftada en az 2 kez ya da 3 günde bir kez banyo yapın. Sabun, lif ve şampuan gibi temizlik araçlarını kullanın ve vücudunuzun her tarafını iyice ovun. Tuvalet temizliğine özen gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Birçok bulaşıcı hastalık ellerden yayılabilir, bunu sakın unutmayın.

Doktorun tavsiyesine göre belirli aralıklarda önerilen aşıları yaptırınız

Artık yetişkinlerin de bir aşı takvimi var. Korunabileceğimiz aşısı olan hastalıklardan korunmalıyız. Her yıl ölümlere yol açan, iş gücümüzü etkileyen mevsimsel gribe karşı mutlaka aşı olmalıyız. Kronik hastalıkları olanlara pnömoni aşısı, zona aşısı öneriliyor. Her 10 yılda bir tetanoz aşısı olmak gerekir. Rahim ağzı kanserinden korunmada kız çocukları başta olmak üzere tüm çocuklara HPV aşısı yaptırılmalıdır.

Stres en büyük hastalıktır Stresinizle başa çıkmayı öğrenin

Stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulun, Çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Yoga, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, düzenli gülmek ve masaj gibi yöntemlerle stresle mücadele ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, kişinin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar, stres ve gerilimi azaltır. Kucaklaşma ile kişi yalnızlık ve korkularını yener, sevildiğini hisseder. Mutlu olmak stresle başa çıkmada önemlidir.

Siz değerli sohbetcilerimiz için hazırladığımız sağlıklı hayat için gerekli olan yazımız umarız hoşunuza gitmiştir, Kalbiminsesi.Net sağlıklı sohbetler dileyerek sizleri Bedava sohbetlere davet ediyoruz…

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?